Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Kultury w Gozdnicy

Wernisaż wystawy rzeźb ceramicznych Marka Przecławskiego i Henryka Krakowiaka

Utworzono dnia 31.07.2023
???? W sobotę 29 lipca 2023 r., w Kawiarence Domu Kultury w Gozdnicy, odbył się pierwszy z trzech wernisaży „Ludzie Ceramiki - Reaktywizacja”, dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu: „EtnoPolska 2023”.
W murach Domu Kultury gościliśmy wspaniałych gości. Artystów ceramików Pana Marka Przecławskiego i Pana Henryka Krakowiaka. Ponadto odwiedziła nas Wójt Świdnicy Pani Izabela Mazurkiewicz-Kąkol oraz Dyrektor Gminny Ośrodek Kultury w Świdnicy Pani Paulina Szewczyk.
Były oficjalne powitania, rozmowy w kuluarach, uśmiechy, brawa i gratulacje, kwiaty, wymiana doświadczeń gozdnickich, zielonogórskich i świdnickich artystów ☺️.
Było kolorowo ????
Wystawę można oglądać do piątku w godz.
Wt. 11:00 - 15:00
Śr. 9:00-17:00
Czw. 9:00 - 16:00
Piąt. 9:00 - 15:00
WSTĘP WOLNY
O wystawie i artystach:
Wystawa prezentuje twórczość dwóch zielonogórskich artystów, których drogi niespełna pół wieku temu przebiegały przez Gozdnicę.
Artysta rzeźbiarz Marek Przecławski to uznany polski rzeźbiarz oraz twórca ceramiczny. Ceramiczne działania artysty rzeźbiarza Marka Przecławskiego związane są z kamionką, której doświadczył w Gozdnickich Zakładach Ceramiki Budowlanej w zakładzie Gozdnica III przy ul. Żagańskiej gdzie w latach 1978-1990 twórczo spędzał czas. Jego ceramiczne rzeźby plenerowe na stałe wpisały się w przestrzeń urbanistyczną Zielonej Góry. W 2022 r. Salon Jesienny w BWA w Zielonej Górze splatał się jubileuszem lokacji oraz rocznicą nadania Praw Miejskich. Artysta rzeźbiarz Marek Przecławski jako jedyny uczestnik wystawy zaprezentował rzeźbę ceramiczną: „Źródło – Reaktywizacja”. Rzeźba stanowi wielowymiarowy kontekst zarówno dla twórcy który powrócił do materiału z którego jest najbardziej znany jak i dla Zielonej Góry, w której jak donosiły niegdyś gazety CERAMIKA GOZDNICKA KRÓLOWAŁA NA POMNIKACH. Rzeźbiarz Marek Przecławski już w latach ‚80 XX w. stworzył kamionkową rzeźbę „Źródło” która nie przetrwała próby czasu. Jego Reaktywizacja stanowi zatem powrót do istniejącej niegdyś rzeźby, powrót do ceramicznego tworzyła ale przede wszystkim powrót do rzeźbienia. Dzięki temu możemy gościć w Gozdnicy wybitnego polskiego rzeźbiarza i jego najnowszą ceramiczną twórczość.
Artystyczne ścieżki mistrza Henryka Krakowiaka już w 1979 r. zaprowadziły go do Gozdnicy, gdzie uczestniczył w III Ogólnopolskim Plenerze Ceramicznym Gozdnica'79. Ceramiczna twórczość artysty plastyka Henryka Krakowiaka jest dopełnieniem jego pasji malarskiej. Elementem wspólnym jest bez wątpienia feeria barw, ponieważ mistrz Henryk to kolorysta. Od 2013 r. jest instruktorem Pracowni Ceramicznej GOK w Świdnicy. Powiedzieć że CERAMIKA NAS ŁĄCZY to stanowczo za mało, ponieważ mistrz Henryk Krakowiak potrafi połączyć kolory w swoich mozaikach, a przy tym jednoczyć nimi mieszkańców Letnicy. Rada Gminy Świdnica w uznaniu jego zasług dla kultury w 2004 r. nadała Henrykowi Krakowiakowi Honorowe Obywatelstwo Świdnicy. Dzisiejsza wystawa mistrza Henryka Krakowiaka to kulturowa ambasada ceramiki Świdnickiej, którą możemy podziwiać w Gozdnicy.
Wspólne dla obu twórców jest ich zamiłowanie do wyrażania siebie w sztuce i poprzez sztukę. Do odkrywania wciąż niezgłębionych pokładów naszego ducha i odczuwania. Niech dalsze ich prace dostarczają nam wszystkim zachwytu i dumy z bycia mieszkańcem Gozdnicy, z którą związani sią również wykształceni artyści plastycy wzbogacający grono gozdnickich „Ludzi Ceramiki - Reaktywizacja”.
Zapraszamy do zwiedzania ????
--------------------
Projekt jest dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu
EtnoPolska 2023
Autor zdjęć: Łukasz Lany
Dziękujemy za piękną fotorelację ????

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Kwiecień 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Imieniny