Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Dom Kultury w Gozdnicy

„Ceramika – nasze dziedzictwo” - podsumowanie

Utworzono dnia 26.10.2021

4 – wykłady na temat ceramicznej historii Gozdnicy

4 – wycieczki rozszerzające temat

5 – wyjazdowych warsztatów ceramicznych

1 – wystawa plenerowa 

to wszystko dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”. 

Projekt okazał się sukcesem! Potwierdzają to również uczestnicy, którzy zwracają uwagę przede wszystkim na wzrost wiedzy o historii Gozdnicy i jej ceramicznej przeszłości.

Za ogromny sukces uważamy organizację wykładów tematycznych, które rozszerzone zostały o wycieczki (Muzeum Pogranicza Śląsko - Łużyckiego w Żarach, Park Mużakowski, Żywe Muzeum Ceramiki w Bolesławcu oraz Multimedialne Centrum Informacji Turystycznej i Park Dworki w Iłowej). Uczestnicy podkreślają, że dzięki organizacji wyjazdów w praktyce poznali omawiane tematy i umocnili więzi z innymi osobami, z którymi teraz dzielą wspólne zainteresowania.

Uważamy, że ważnym elementem zadania były wyjazdowe warsztaty ceramiczne, które pozwoliły zaprezentować nasze dziedzictwo osobom, które nawet nie zdawały sobie sprawy z istnienia Gozdnicy. Prowadząc warsztaty, instruktorzy aktywnie i umiejętnie przedstawiali historię naszej miejscowości. Ciekawym elementem warsztatów były konkursy organizowane w ich trakcie. Budziły one wiele emocji, a uśmiechy zwycięzców były potwierdzeniem dobrze wykonanego zadania. Dodatkowym plusem dla naszej instytucji kultury jest zaciśnięcie stosunków z Ośrodkami Kultury, z którymi współpracowaliśmy przy organizacji projektu np. po wycieczce do Muzeum Pogranicza Śląsko – Łużyckiego w Żarach, zaproszeni zostaliśmy do przeprowadzenia warsztatów ceramicznych w ramach wakacyjnych zajęć organizowanych przez muzeum. 

Już dziś obserwujemy wzrost zainteresowania naszymi stałymi warsztatami ceramicznym, które odwiedzają osoby z innych miejscowości biorące udział w projekcie. Daje to nadzieję, że Gozdnica nie będzie kojarzona tylko z przeszłością ceramiczną, ale również z przyszłością.  

Zegar

Kalendarium

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Lipiec 2024
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4

Imieniny